Nity

Nity zrejme majú v celej ponuke kovovej galantérie okrem skrutiek najrôznejších tvarov a veľkostí najširší rozsah použitia. Jeden z najslávnejších príkladov použitia týchto konštrukčných prvkov je Eiffelova veža v Paríži, kde sú nity ako konštrukčným, tak aj estetickým predmetom. Na konštrukciu veže bolo použité celkom dva a pol milióna nitov vyrobených na objednávku, prostredníctvom ktorých sa spojilo viac ako 18 tisíc železných častí. Aká bola ich cena, nie je známe, ale tá 324 m vysoká a 10 tisíc ton ťažká veža je spoľahlivým dôkazom, že nity sú vynikajúci spojovací prvok.

 

Použiteľnosť v konštrukcii

Nity sú deformovateľné prvky, ktoré sa používajú na spájanie dvoch alebo viacerých častí a môžu byť z rovnakých alebo rôznych materiálov. Takýto spoj sa vytvorí tým, že sa nit vloží do vyvŕtaného otvoru a potom dvojstranne alebo jednostranne deformuje. Tým sú jednotlivé časti trvalo spojené a pripojené. Nity rôznych tvarov a veľkostí sa používajú v lodiarstve, stavebníctvu, v leteckom, kožiarskom, automobilovom, nábytkárskom a elektrotechnickom priemysle, nitované sú dokonca aj niektoré mosty, domáce spotrebiče, kartónové výrobky a ďalšie početné predmety. V spoločnosti Zakrajšek d.o.o. vám na zákazku vyrobíme rôzne nity rôznych tvarov a materiálov, ich cena sa však líši v závislosti na veľkosti, materiálu a tvaru produktu.

 

Tvar, materialy a veľkosť nitov

V zásade môžu byť nity ako spojovací prvok takej veľkosti, ako to vyžaduje celková konštrukcia. V spoločnosti Zakrajšek d.o.o. vyrábame nity na zákazku, ich priemer a dĺžka sú u jednotlivých druhov potom nasledovné:

  • plné nity: priemer od Ø 0,6 až do Ø 7 mm; dĺžka až do 75 mm
  • duté nity: priemer od Ø 4 až do Ø 6 mm; dĺžka až do 35 mm
  • poloduté nity: premer od Ø 2 až do Ø 7 mm; dĺžka až do 70 mm

 

U nás môžete objednať nity z nasledujúcich materiálov:

  • železo (Fe)
  • meď (Cu)
  • mosadz (CuZn)
  • hliník (Al)
  • hliník a horčík (AlMg)
  • striebro (Ag)

 

výhody nitovania

Nity sa vložia do otvoru, ktorý je o niečo väčší, než je priemer nitu, a deformujú sa na jednej alebo na oboch stranách. Oba prvky sú tým spojené, nity ale tiež prenášajú prevádzkové zaťaženie. Veľkou výhodou nitovania je umožnenie spájania prvkov z rôznych materiálov. Teplota neovplyvňuje štruktúru nitovaných častí, k tepelným deformáciám nitov nedochádza, okrem toho spojenie prenáša zaťaženie tiež trecími silami medzi kontaktnými plochami jednotlivých spojených prvkov. Pre kvalitné nitovanie sú najvhodnejšie nity vyrobené na mieru a v prípade otázok u výberu materiálu a rozmerov sme vám vždy k dispozícii.